Dva roky a dva mesiace

Autor: Iva Kučerová | 7.2.2013 o 13:51 | (upravené 7.2.2013 o 14:32) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  167x

Bolo pár dní pred Vianocami 2010, no namiesto zasnežených ulíc a vianočnej výzdoby v meste sme na programe dňa mali kilometre prázdnych pláží a kombináciu sladkého rumu a slaného oceánu. A ešte niečo navyše: krst tretej knihy s názvom "Muži, manželstvá a iné problémy".

Byť nevestou a zachovať pokoj? Nemožné! Mô tretí román, tento krát o predsvadobnom šialenstve, bol pokrstený počas medových týždňov v krajine, ktorá je na svadobnú cestu ako stvorená. Divákmi krstu boli len biely piesok, tyrkysové more a oblaky na oblohe. A krstný otec? Sám (vtedy ešte) čerstvý manžel.

Krsty predchádzajúcih kníh boli veľmi milé, komorné, s ľuďmi mne blízkymi, a v meste, ktoré mám rada. Rozmýšľala som, kde a kto by mohol pokrstiť knihu s takouto špecifickou témou, kto má k svadbám blízko. A potom mi napadlo, že je tu niekto mne najbližší, muž a ešte k tomu aj manžel, takže na krst knihy Muži, manželstvá a iné problémy priam ideálny. No a kde inde pokrstiť takúto knihu ako na svadobnej ceste?  Aj keď, môže sa to zdať ako pomerne protichodné rozhodnutie vzhľadom na titul aj podtitul, ktorý kniha nesie: Svadba je splnený sen - a niekedy aj nočná mora. Ale tak to proste v reálnom živote niekedy býva, a aj o tom je táto kniha.

Krásne predsvadobné obdobie totiž býva zároveň aj čas plný pochybností: Je muž, ktorému chcete povedať svoje "áno", naozaj ten pravý? A stačí vôbec láska na to, aby sme boli v manželstve šťastné?
Kniha je aj o tom, ako prežiť svadobné prípravy a zvládnuť syndróm šialenej nevesty - diagnózu, ktorá spôsobuje, že sa budúca nevesta pár mesiacov pred svadbou úplne zblázni a tyranizuje celé svoje okolie. No zameriava sa aj na niečo, čo na prvý pohľad viditeľné nebýva, ale trápi o to viac: prečo tesne pred tým, ako sa "to" má stať, začnú mať zrazu budúce nevesty strach? Prečo ich ovládajú pochybnosti o tom, či robia správny krok? Prečo si nedokážu jednoznačne odpovedať ani na jednoduché otázky? Prečo je odrazu všetko také "iné"...?

Keď sa ma pýtali na pár slov ku knihe, napadlo mi spontánne: "Idete sa vydávať? Pripravte sa na najhoršie." Z osobných skúseností, ale najmä z pozorovania okolia môžem totiž potvrdiť, že byť nevestou je špeciálny fyzický aj duševný stav, ktorá sa objaví znenazdania, ale s poriadnymi následkami. Svadba je jedna z najčastejších ženských životných mét. Väčšina žien po svadbe túži, niektoré tajne, niektoré otvorene, a občas sú aj tie, čo po nej netúžia, so svadbou konfrontované okolím - minimálne otázkou "Kedy sa už konečne vydáš?" Samozrejme, že sa nájdu ženy-nevesty, ktorým je celý ten svadobný humbug úplne cudzí, no týmto svetlým výnimkám konkuruje vydajachtivá armáda, ktorá to vie pri svadobných prípravách poriadne roztočiť. A hoci to tak na prvý pohľad nevyzerá, mnoho z týchto žien prežíva práve to, čo hlavná hrdinka knihy - na jednej strane radosť, na druhej strach. V jednom kútiku duše veľké očakávania, v druhom veľké pochybnosti. Ráno nadšenie a večer smútok. Ženská duša je plná tajomstiev, no duša nevesty je ešte záhadnejšia.
Rovnako je na tom aj Klára. Kladie si otázku, či má jej manželstvo šancu vydržať, a čoraz viac je presvedčená, že na starom vtipe "ak v knižnici neviete nájsť knihu o manželskom šťastí, treba skúsiť oddelenie rozprávok" predsa len niečo bude...

Kniha je na svete už dva roky aj dva mesiace - a darí sa jej. A čo manželstvo? Verím, že príbeh Kláry pokračuje, a ona svoj krok a svoje "áno" neoľutovala :-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?