Dva roky a dva mesiace

Autor: Iva Kučerová | 7.2.2013 o 13:51 | (upravené 7.2.2013 o 14:32) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  149x

Bolo pár dní pred Vianocami 2010, no namiesto zasnežených ulíc a vianočnej výzdoby v meste sme na programe dňa mali kilometre prázdnych pláží a kombináciu sladkého rumu a slaného oceánu. A ešte niečo navyše: krst tretej knihy s názvom "Muži, manželstvá a iné problémy".

Byť nevestou a zachovať pokoj? Nemožné! Mô tretí román, tento krát o predsvadobnom šialenstve, bol pokrstený počas medových týždňov v krajine, ktorá je na svadobnú cestu ako stvorená. Divákmi krstu boli len biely piesok, tyrkysové more a oblaky na oblohe. A krstný otec? Sám (vtedy ešte) čerstvý manžel.

Krsty predchádzajúcih kníh boli veľmi milé, komorné, s ľuďmi mne blízkymi, a v meste, ktoré mám rada. Rozmýšľala som, kde a kto by mohol pokrstiť knihu s takouto špecifickou témou, kto má k svadbám blízko. A potom mi napadlo, že je tu niekto mne najbližší, muž a ešte k tomu aj manžel, takže na krst knihy Muži, manželstvá a iné problémy priam ideálny. No a kde inde pokrstiť takúto knihu ako na svadobnej ceste?  Aj keď, môže sa to zdať ako pomerne protichodné rozhodnutie vzhľadom na titul aj podtitul, ktorý kniha nesie: Svadba je splnený sen - a niekedy aj nočná mora. Ale tak to proste v reálnom živote niekedy býva, a aj o tom je táto kniha.

Krásne predsvadobné obdobie totiž býva zároveň aj čas plný pochybností: Je muž, ktorému chcete povedať svoje "áno", naozaj ten pravý? A stačí vôbec láska na to, aby sme boli v manželstve šťastné?
Kniha je aj o tom, ako prežiť svadobné prípravy a zvládnuť syndróm šialenej nevesty - diagnózu, ktorá spôsobuje, že sa budúca nevesta pár mesiacov pred svadbou úplne zblázni a tyranizuje celé svoje okolie. No zameriava sa aj na niečo, čo na prvý pohľad viditeľné nebýva, ale trápi o to viac: prečo tesne pred tým, ako sa "to" má stať, začnú mať zrazu budúce nevesty strach? Prečo ich ovládajú pochybnosti o tom, či robia správny krok? Prečo si nedokážu jednoznačne odpovedať ani na jednoduché otázky? Prečo je odrazu všetko také "iné"...?

Keď sa ma pýtali na pár slov ku knihe, napadlo mi spontánne: "Idete sa vydávať? Pripravte sa na najhoršie." Z osobných skúseností, ale najmä z pozorovania okolia môžem totiž potvrdiť, že byť nevestou je špeciálny fyzický aj duševný stav, ktorá sa objaví znenazdania, ale s poriadnymi následkami. Svadba je jedna z najčastejších ženských životných mét. Väčšina žien po svadbe túži, niektoré tajne, niektoré otvorene, a občas sú aj tie, čo po nej netúžia, so svadbou konfrontované okolím - minimálne otázkou "Kedy sa už konečne vydáš?" Samozrejme, že sa nájdu ženy-nevesty, ktorým je celý ten svadobný humbug úplne cudzí, no týmto svetlým výnimkám konkuruje vydajachtivá armáda, ktorá to vie pri svadobných prípravách poriadne roztočiť. A hoci to tak na prvý pohľad nevyzerá, mnoho z týchto žien prežíva práve to, čo hlavná hrdinka knihy - na jednej strane radosť, na druhej strach. V jednom kútiku duše veľké očakávania, v druhom veľké pochybnosti. Ráno nadšenie a večer smútok. Ženská duša je plná tajomstiev, no duša nevesty je ešte záhadnejšia.
Rovnako je na tom aj Klára. Kladie si otázku, či má jej manželstvo šancu vydržať, a čoraz viac je presvedčená, že na starom vtipe "ak v knižnici neviete nájsť knihu o manželskom šťastí, treba skúsiť oddelenie rozprávok" predsa len niečo bude...

Kniha je na svete už dva roky aj dva mesiace - a darí sa jej. A čo manželstvo? Verím, že príbeh Kláry pokračuje, a ona svoj krok a svoje "áno" neoľutovala :-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zomrel bývalý šéf BMG Invest Vladimír Fruni

Vladimírovi Frunimu operovali vo Veľkej Británii žlčník, zomrel doma po návrate z nemocnice.

EKONOMIKA

Môžu vám zvýšiť cenu uprostred viazanosti, ako to urobilo UPC?

Aj keď človek podpíše viazanosť, nemá istotu, že ju aj dokončí.

EKONOMIKA

Namiesto obhliadok iná realita. Byty pomáhajú predávať okuliare

Vyskúšali sme novú technológiu.


Už ste čítali?